פוליאמורה וחילופי זוגות – מה ההבדל בעצם?

30/05/2021

אתם חושבים על שינויים בזוגיות, שוקלים אם לפתוח את מערכת היחסים, קראתם קצת ושמעתם פה ושם כל מיני מושגים, נתקלתם במידע על חילופי זוגות, מסיבות סווינג ונושאים הקשורים ביחסי מין עם פרטנרים אחרים וגם המושג "פוליאמורה" קפץ לכם, מה ההבדל בין חילופי זוגות, יחסים פתוחים ופוליאמורה או שאולי כולם אותו הדבר? אז ודאי ניחשתם, יש הרבה גוונים של מערכות יחסים ואנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר ולעזור לכם לבחור את הכיוון הנכון עבורכם ולמערכת היחסים שלכם.

?אפשר לאהוב יותר מאדם אחד ועדיין להישאר ביחד

נתחיל בכך שרובנו חווינו במהלך החיים מגוון של מערכות יחסים עוד לפני הבחירה באחד או האחת ומעבר לחיי נישואים או זוגיות ארוכת טווח עם בחיר/ת ליבנו, כלומר, ידענו לאהוב, להידלק, לחוות תשוקה גם עם פרטנרים אחרים ועם זאת בסופו של דבר בחרתם בבן או בת הזוג הנוכחית, עם זאת, לעתים פגשתם באדם או אישה שבליבכם ידעתם כי בחיים אחרים היה יכול להיות ביניכם משהו נפלא, ומכאן לנושא שלנו, פוליאמורה, פוליאמורה היא גישה או תפיסת עולם לפיה לכל אחד/ת יש אפשרות לאהוב יותר מזוגיות אחת ויחידה, כלומר, המונוגמיה מועמדת בסימן שאלה- האם באמת נועדנו לבלות את חיינו עם אדם אחד או שיש לנו אפשרות לאהוב יותר ועם זאת לא בהכרח לסיים את הקשר עם האהוב/ה הנוכחיים או המרכזיים בחיינו? דרך נוספת להסתכל על זה היא האהבה שיש ביכולתינו לחוש כלפי הילדים, ההורים ובני המשפחה, החברים ועוד...כלומר, יש בליבנו הרבה מקום להרבה אנשים ואהבה אחת היא לא אהבה אחרת ועם זאת לא גורעת מאהבות אחרות. בפוליאמורה מאמינים שכמו שלא ניתן לבחור בין האהבה לילד אחד לילד אחר ניתן בהחלט לאהוב יותר מבן זוג אחד וזה לא אומר שהאהבה אחת היא פחות או יותר חזקה מאחרת.

אדם המגדיר עצמו כפוליאמור מצהיר בעצם שהוא מוכן לחיות חיים בהם מתקיימות מס מערכות יחסים אוהבות עם מס פרטנרים שונים, לפוליאמורים דרגות שונות והן נבחרות בהתאם למערכת היחסים שלכם עם בן/בת הזוג. אתם מחליטים היכן הגבול ועד כמה תאפשרו לזוגיות נוספת להשתלב בחייכם, תוכלו לקבוע כמה פעמים תקדישו בשבוע אחד לשניה וכמה ליציאות עם אחרים, תוכלו לקבוע גבולות או לפתוח גבולות, הכל באופן פתוח ואמון מלא.

?ומה לגבי חילופי זוגות

ההבדל בין פוליאמורה לחילופי זוגות הוא בהחלטה ליצור מערכת יחסים אוהבת ומחבקת ולאו דוקא רק מינית מתמשכת או חד פעמית, זוגות הבוחרים בחילופי זוגות לרוב יחליטו שהם נשארים בבלעדיות אחד עם השניה מבחינה רגשית, ומאפשרים לפתח מערכת יחסים מינית עם פרטנרים נוספים, גם כאן יש דרגות, יש כאלו שיחליטו שאת מערכת היחסים הזו מאפשרים רק כסטוץ חד פעמי בכל פעם עם זוג אחר כדי לא להיקשר ולפתח מערכות יחסים נוספות ויש כאלה שיבחרו דווקא להמשיך ולהיפגש עם אותו זוג כדי לשמור על יציבות ולפתח מערכת של אמון והכרות לעתים מחילופי זוגות יכולים להגיע לפוליאמורה - לדוגמא, זוג שהכיר זוג אחר לחילופי זוגות ונוצרה אהבה בין שני הזוגות, החלטה משותפת לאפשר מערכת יחסים מורחבת יותר, וכן אולי גם מורכבת יותר אך ברגע שמניחים את הקנאה והפחד בצד, ניתן לגלות עולם מלא ביחסים אוהבים ויפים עם יותר מבן או בת זוג אחד.

לסיכום, לאהבה אין גבולות, חוץ מאלה שאתם מציבים לעצמכם. פולי דייט הוא מהקום המושלם בשבילכם

חזרה למגזין
טעינה
טעינה